laupäev, 30. juuni 2012
kolmapäev, 20. juuni 2012
Garderoob, I osa
Üritades oma kahe lugeja ees lunastust leida postitan täna mõned jupid oma garderoobist. Toasuuruse lao valmissaamise protsess on ka edenenud: tapeet on seinas, lagi värvitud ja üles on vaja veel panna ainult stange, riiul kingade jaoks ja asjad sisse kolida. Kujundamisest ja sättimisest on saanud mu täielik lemmiktegevus nii et parasjagu ilusat üksinda nosserdamist on ees. Kindlalt hakkan peale seda rohkem oma garderoobi tagamaid analüüsima ning ilmselt ka õmblema. Nüüd on mul kaks vana õmblusmasinat selle ühe kahekümneaaastase käki (mida ma viimane kord enam isegi niiditada ei osanud!) asemel.
kapukad |
Kuna pean alati kohe kõik asjad selga panema, kui need saan, siis siin on komplekt Balti jaamast. Vero Moda täiesti totter strech seelik lõhikuga(!) paremal säärel. Hea asi selles juures on tegumood - täiesti sirge lõige, mida saab vedada kasvõi rindade alla. Hind 1 euro.
Jalas on - ma ei tea, kas see on tõsi või mitte, aga nii ma neid nimetan - islandi saapad. Islandi mustriga kampsunid peaks küll olemas olema, aga need vildist saapad (kummitallaga) meenutavad mulle väga mu islandi kampsunit. Mõlemad on ka väga soojad ja kodused. Hind 6 eurot.
Jalas on - ma ei tea, kas see on tõsi või mitte, aga nii ma neid nimetan - islandi saapad. Islandi mustriga kampsunid peaks küll olemas olema, aga need vildist saapad (kummitallaga) meenutavad mulle väga mu islandi kampsunit. Mõlemad on ka väga soojad ja kodused. Hind 6 eurot.
Taamal on Tartust ostetud "101 dalmaatsia koera" (laste?) rannakott. Mu vanaemale hakkas see nii väga meeldima, et andsin selle nüüd talle hoopis. Hind 70 senti.
Ja hakkame geograafiliselt lähenema mu praegusele asukohale ja tööpinnale. Olen tükk aega tegelenud ka oma vana toa koristamise ja pasa välja viskamise ning sorteerimisega. See on üsna väike tuba, milles on liigutamatult suur riidekapp, mille isa kunagi ehitada lasi. Mitte, et ma oleks osanud mingit paremat varianti välja pakkuda, aga selle toa kohta on see kapp värdjalikult suur ja liiga sügav. Sinna saab sisse minna ja ukse kinni tõmmata ning tänu sellele ei saa voodit ega kirjutuslauda peaaegu üldse ümber tõsta. Ülal on pilt inspiratsiooniseinast koos keskkooli lõptamiseks saadud klaasist kaelaehtega. Selle on teinud keegi Eesti disainer, aga ma vist lolli peaga viskasin selle lipaku ära, olles seda siiski mõned aastad väärtuslikuks pidanud. Äkki keegi teab? Ma olen ta töid enne ka kusagil müügil näinud, aga mitte ei mäleta.
A ja ma vist peaksin piltide kvaliteedi pärast vabandama. Mul pole kannatust olnud end fotoka hingeeluga kurssi viia ja iga harv kord kui ma selle kätte võtan nuputan kõike otsast peale. Ainuke asi, mis alati ägedalt töötab on öörežiim, aga noh jah, mul oli vaja asju pildistada, niiet mõned pildid on kindlasti ebatäpsed. Plus ma olen üks viimaseid inimesi blogosfääris ilmselt, kellel ei ole ei peegelkaamerat ega mingit vana filmiga kaamerat. Mitte, et see vabandus oleks.
Kunagi ostsin väiksena ühe eksemplari ajakirjast "Vogue", see võis olla mingi 2004 vist. See on mul siiamaani ribadeks lõigatuna alles ja hiljuti valisin viimastest katkilõikamata moeseeriatest välja pilte, mis mulle nüüd erilised tunduvad. Võib öelda, et need sadakakskümmend viis krooni, mille ma ilmselt kingituseks olin saanud, olid üsna hästi kulutatud. Suits on ka Vogue. Pakk on tühi. Arvutis näitab muide Love Aestheticsi viimast postitust viilitud päikeseprillidest.
Need on ehtsad Estonian vintage saapad. Sain need tutt-uutena Müürilille täikalt mingi nelja euroga. Ei saa aru, kas on nahast tehtud või mitte, aga sellise kontsaplekiga on küll, mis eeskujuks kõigile maailma saabastele.
Need on mingised itaalia saapad. Käisime Annaga laupäeval Tamsalu kaltsukates ja mina, sangar nagu ma olen, jätsin mitmed asjad ostmata. Ühed olid roosad sametist itaalia kingad ja need saapad. Terve nädalavahetuse praadisin ja siis täna vahetult enne poe sulgemist läksin ja võtsin nad poole hinnaga ära. Ehk siis 4.75-ga. Tundub, et nahast ja kontsaplekk vist päris plastmassist ka pole. Konsulteerisin praegu emaga ja tema arvab, et itaalia saabastega meie niiskes kliimas eriti hästi ei lähe ja nendega peab ülepea palju vaeva nägema. Mingi vaha peab ostma, mis maksab ilmselt rohkem kui need saapad ise.
Need kingad on slogani alt "vähekasutatud rõivaid ja jalatseid tunnustatud brändidelt Ameerikast". Sain need vanaema kaudu. Ta teadis oma sõbrannadelt, et keegi siin lähedal külas müüb oma kuuri all neid samuseidki hilpe ja jalanõusid. Vanaema oli sealt juba kõigile särke toonud ja iseendale ostis (jälle mingid koledad) botased. Kui me Annaga reedel nördinult rongi pealt tulles avastasime, et kaltsukad on Tamsalus ainult kella kaheni lahti, siis viis vanaema meid sinna kuuri alla, kus sai muuseas paari euroga Ralph Laurenit ja Guessi. Need kingad on Mia kingad. Koduka järgi tundub suvaline USA saast, aga mul on selle kõrge täistalla vastu oma nõrkus jäänud. Väga mugavad ja ei murra konti nii hullult kui konts. Hind 2 eurot.
Väike läbilõige sellest, mis sinna totakasse kappi mahub. Vasakpoolsed kollased sain ka Ameerika hädaabist, ühe euroga. Edasi on need ameerikastiilis 90ndad, milles ma mõni post tagasi rääkisin (proovisin nendega vist korra toidupoes käia ja nagu selliste puhul alati karta on - nad hakkasid ikkagi hõõruma). Need kriiskavad kingad on mu lõpukingad (Cara), krooniajal pärispoest ostetud. Ja viimased on mulle eriti armas leid: Tartu toatagusest kaltsukast Võru tn, 65 sendiga vist kandmata tennisshoed. Nad näevad välja nagu ketsid, aga neil on kerge kõrgendus kanna juures, mis kõpsub armsasti kivisel pinnal käies.
See on kott mille üle ma ka hiljuti uhkustasin. Euro kuuskümmend. Märgid - ülemine kunagiselt klassiõelt koolipäevilt ja alumine M. Luiga kingitus. Viimane kord kui Tallinnas käisin sain temalt palju kingitusi. Oh! Kunagi hakkan tegema neid iluasjade komposistsioonipilte kah, nagu rikkad tüdrukud. Sest altareid olen juba Tavi Gevinsoni stiilis ammu tegema hakanud.
Ma ei tea, miks, aga mu viimased ostud tunduvad mulle kõige geniaalsemad. Võib olla on asi selles, et tunnen, kuidas suudan iseenda jaoks süsteemile ära teha. Sa ei usu, kui ütlen, kui palju see ise tehtud lambanahast rocknroll kraega jakk maksis. See oli nii odav, et isegi mina arvan, et sain selle tasuta. Muidugi on tal kulumismärgid päris korralikud ja imelikud plekid ka (või on see naha teisenemine keskkonna mõjudel), aga sellised aspektid on minu jaoks pigem loomingulised väljakutsed kui lahendamatud probleemid. Siia lisaks ka mõned detailid:
Riputajakett on eriti täpp "i" peal. |
Tagantvaade |
Parandasin auke nõelumise ja Moment Classicuga. Nahk kleepub nahaga väga kindlalt. (Kuigi mootorrattaga veel sõitnud pole.) |
Pisike pross Lydia Koidulatele |
Muideks siinkohal jätaks õhku rippuma küsimuse, kuidas eristada nahka selle jäljendajatest? Mõtlen just jalatsitel kasutatavat nahka. Ühe vastusena sain atsetoonitesti, mida ka kohe selle postituse saabastel kasutasin. Eesti saabastel hakkas värv lagunema, aga itaalia omadel tekkis mingi tumedam plekk, millest ei oska otsest järeldust teha. Põletamisega sai ka midagi kindlaks teha, aga ma parem nende asjadega ei proovi.
pühapäev, 10. juuni 2012
laupäev, 9. juuni 2012
Surmav stiil
Käin viimasel ajal kaltsukates keskmiselt 4 euro piires ja toon omale selle summaga koju vähemalt kolm asja. Täna olin Rakveres mind tabas bingo loto - needitud nahkplatvormkingad euro kolmekümmnega, must pärltikandis liblikaga kampsun ühe euroga, madalad ameerika 90ndate stiilis täpselt parajad kingad kolmekümne k a h e sendiga ja see mothafuckin võltsnahast tripiõlakott, milliseid ma nüüjorkerist kogu aeg 24 euroga vaadanud olen - 1 modafakin 60! Ja puhas minimal! Vittu, mailähe kunagi enam pärispoodi.
Tegelikult on see muidugi alatu vale - ma ei saa poodidest vist kunagi isu täis. Kunagi pole liiga palju tasutauuringut. Ma pean teadma! Isegi kui ma ei tea täpselt, mis teadmine see on, aga ma kogun kogun kogun ja kusagil mu ajus on selline database, mis on moe suhtes täitumatu. Minimali kohalt veel nii palju, et sellega on kaks varianti: see mõjub kas originaalselt või igavalt. Selline asi ei saa eriti massides olla, tal ei näi selleks olevat kunstilist eelust, kuna olles lihtne mängib suuremat rolli inimese kehakeel seda riiet välja kandes. Mis mulje on jäänud mulle 90ndatest? Alatest milleniumist on sellel olnud küljes "issand kuidas me võisime sellised välja näha" silt, mis olgem ausad on iga ajastu puhul üsna tüüpiline, aga mingi mustrielavnemine võrreldes 80ndatega, kingade madalnemine ja grunge - need on minu mälus määrava mõjuga. Ja sellel on paratamatult mingit hästi kauget moemaailma maiku küljes, nagu nendel mälestustel kuninglikust Tallinna Kaubamajast, kus kõigil, kes selle ustest sisse-välja käisid, oli väärikas parfüüm peal. See oli tõesti vist see lootus, et nüüd hakkabki nii olema ja YSL ei jää mingiks küündimatuks unistuseks, kuigi noh - tegelikult ikkagi jäi. Ma ei saaks küll kuidagi kindlustada, et jõuaksin kunagi mõne nii kalli asja osta. Ja kas kikilipsudel ei olnud ka mingi kõrglaine 90ndatel? Sest see sobib hullult mu natsinaeruväristava lookiga.
Kuigi üldiselt eelistan minimaalsust nii lõike kui värvi puhul, tuleb lõige siiski esimesena. Ja mõnikord on vastupidi - kui on täiesti puhas värv, isegi pigem mingile porisusele kalduv, siis ma sulan üles. Ja must, issand - must minimal on kindel minek ükskõik, millal, kus, kui vana/noor, ükskõik mis meik, peaaegu ükskõik, mis aksesuaarid (pigem midagi klassikalist on jälle alati pigem parem) - seega pole mingi ime, miks Väike Must Kleit on nii fenomenaalne. See on ülim funktsionaalsus ja lahendus paljudele riideprobleemidele. Veel ei tea, kas ka kõikidele kehadele, sest pole saanud piisavalt palju stilistikat teha veel, aga ma kindlasti tahaks kõigile seda selga sokutada.
Inimestele, kes minult nõu on küsinud, olen viimasel ajal alati kõige lihtsamaid asju üritanud soovitada. Kõrge värvliga püksid (NEED TULEVAD MOODI TAGASI), Timberlandi matkasaapad, nahktagid, Conversi ketsid, triiksärgid, punane huulepulk, mantlid jms. Üks oluline asi teise stiliseerimise puhul on ka enda maitse-eelistus. Minu lihtsuse ja primaarsusttaotleva perioodi põhjuseks on järjekordne üritus maailmast mingitki tugipunkti leida. Mulle hakkab aina enam tunduma, et asjaolu, miks räägitakse moe pidevast muutumisest, on oma sisimuses ainult toores kapitalism, mille ümber käib see igakevadine tsirkus garderoobi ümbervahetamisest. Kui sa oled fanatt, siis sa sorteerid oma garderoobi niikuinii pidevalt, sest sinna koguneb kogu aeg peale ja kui vahepeal mingit eemaldamist poleks, siis varsti ei mahuks ükski inimene tuppa ära. See harjumus kujunes minul süvendunult ka alles pool aastat tagasi välja, aga nüüd olen üritanud teha sellest meeldiva rutiini, millel on tegelikult mitmeid üllaid tagamaid. Näiteks: riided, millest oled ise üle saanud, võid pakkuda kellelegi, kellele need meeldiksid (sõbrad); saad teha riideid ümber; kasutada vastikuid materjale põrandalappide või muu sellisena jne - põhimõtteliselt saad kahekordsest ringist teha veel ka kolmekordse ringi. It's a win-win situation ja kindel on see, et kord peab majas olema. Iga riideese peab olema teadlikult hoitud, pestud, parandatud, kriitlise pilguga üle vaadatud ja seoses eelmises lauses mainitud punktidele tuleks olla pigem karm kui halastav, sest ka minimalismi lipulause on less is more.
Kvantiteedi ja kvaliteedi paradoksaalne mõistatus muidugi jääb. Halastada ei tohi asjadele, mida sa pole juba näiteks pool aastat vähemalt kandnud. See on koht, kuhu tuleks hakata paigutama küsimärki. Võta see kleit kapist välja, vaata talle otsa, tee temaga viimase käimise proov ja saa selgust, kuidas teie suhted on. Samas on kindlasti asju, mis on mõeldud utoopiliseks fotoshootiks (mida minu elus vist mitte kunagi ei juhtu ja ma isegi ei tea enam, kas tahaksingi). Tuleks leida see hõre tasakaalujoon pikema perspektiivi mõtekuse ja iluihaluse vahel. Otse loomulikult ei saa kõik asjad olla ühevärvilised ja mingi futulõikega, garderoob peab ikka kõiki inimese tahke väljendama.
Inimestele, kes minult nõu on küsinud, olen viimasel ajal alati kõige lihtsamaid asju üritanud soovitada. Kõrge värvliga püksid (NEED TULEVAD MOODI TAGASI), Timberlandi matkasaapad, nahktagid, Conversi ketsid, triiksärgid, punane huulepulk, mantlid jms. Üks oluline asi teise stiliseerimise puhul on ka enda maitse-eelistus. Minu lihtsuse ja primaarsusttaotleva perioodi põhjuseks on järjekordne üritus maailmast mingitki tugipunkti leida. Mulle hakkab aina enam tunduma, et asjaolu, miks räägitakse moe pidevast muutumisest, on oma sisimuses ainult toores kapitalism, mille ümber käib see igakevadine tsirkus garderoobi ümbervahetamisest. Kui sa oled fanatt, siis sa sorteerid oma garderoobi niikuinii pidevalt, sest sinna koguneb kogu aeg peale ja kui vahepeal mingit eemaldamist poleks, siis varsti ei mahuks ükski inimene tuppa ära. See harjumus kujunes minul süvendunult ka alles pool aastat tagasi välja, aga nüüd olen üritanud teha sellest meeldiva rutiini, millel on tegelikult mitmeid üllaid tagamaid. Näiteks: riided, millest oled ise üle saanud, võid pakkuda kellelegi, kellele need meeldiksid (sõbrad); saad teha riideid ümber; kasutada vastikuid materjale põrandalappide või muu sellisena jne - põhimõtteliselt saad kahekordsest ringist teha veel ka kolmekordse ringi. It's a win-win situation ja kindel on see, et kord peab majas olema. Iga riideese peab olema teadlikult hoitud, pestud, parandatud, kriitlise pilguga üle vaadatud ja seoses eelmises lauses mainitud punktidele tuleks olla pigem karm kui halastav, sest ka minimalismi lipulause on less is more.
Kvantiteedi ja kvaliteedi paradoksaalne mõistatus muidugi jääb. Halastada ei tohi asjadele, mida sa pole juba näiteks pool aastat vähemalt kandnud. See on koht, kuhu tuleks hakata paigutama küsimärki. Võta see kleit kapist välja, vaata talle otsa, tee temaga viimase käimise proov ja saa selgust, kuidas teie suhted on. Samas on kindlasti asju, mis on mõeldud utoopiliseks fotoshootiks (mida minu elus vist mitte kunagi ei juhtu ja ma isegi ei tea enam, kas tahaksingi). Tuleks leida see hõre tasakaalujoon pikema perspektiivi mõtekuse ja iluihaluse vahel. Otse loomulikult ei saa kõik asjad olla ühevärvilised ja mingi futulõikega, garderoob peab ikka kõiki inimese tahke väljendama.
vapustav mantel ja vaata ometi neid saapakesi! muu on pohhui-küsitav-saast, kaheldav isegi, kas saapakesed ja mantlike on päris sobiv kombo |
suvalised lõhikud ilma mingi eesmärgita - sellele ei saa pihta ja meenutab halba osa 90ndate turukamoest ja koledaid nabapluuse, aga üldlõige on rusikas silmaauku |
Põhilised eesmärgid selleks suveks on vabaneda kõigest ebavajalikust. Minu periood ülekuhjatud kihtistamistest oma elu kõikides osades võiks nüüd lõpuks ometi läbi saada. Esimene eesmärk, mis on praegu tööjärgus, on ehitada omale garderoobladu, sest kahtlustades, et minu isiksusel ei teki vist ealeski sellist stabiilsust, nagu on riidel riidepuu peal seismisel, võiksin ma vähemalt ühe tervikuna oma elust näha seda selekteeringut, milleni ma praeguseks eluetapiks jõudnud olen. Selles arusaamatusseisundis, mida ma endale iga päev tunnistada üritan julgeda, tahaksin ma näha vähemalt ühte materiaalset märki oma mingisugusestki võimekusest.
Tellimine:
Postitused (Atom)